Aki követi a Microchips blogot és a Facebook oldalt, az jól tudja, hogy igyekszem olyan ingyenes plugineket ajánlani, amik egyenértékűek a kereskedelmi termékekkel (fizetős pluginek). Ennek nem csak a lehető legjobb ár/érték arány az oka, hanem az is, hogy ha szeretnénk hogy tőlünk ne lopjanak, akkor ne lopjunk mi sem, és akkor senki sem fog lopni... És akkor a kis világmegváltó erkölcsi tanítás után vágjunk is bele a mai plugin ajánlóba, ami az elmúlt évek legnagyobb ingyenes szenzációja, legalábbis szerintem.
Itt az oldalon, de a fészbúk oldalon is rendszeresen teszek közzé professzionális minőségű ingyenes zengető pluginekről linkeket. Ezek általában speciális célokat szolgálnak, mint pl. a Valhalla DSP-Supermassive, ami professzionális zengetést ad ugyan, de csak "nagy terekre". Ez persze nem véletlen, hiszen egy élethű hangzást adó zengető algoritmus kifejlesztése éveket vehet igénybe, és ha valaki ennyi idejét teszi bele, akkor joggal várható tőle, hogy ezért némi ellenszolgáltatást is elvár. Bár ma már a Waves pluginek ára is teljesen elérhető az állandósult "akciók" miatt (25-35 USD), egy jobb univerzális zengető náluk is 150 USD (+ÁFA=73.500 Ft)-ba kerülne. Ennél jóval elérhetőbbek a Valhalla DSP zengetői, amik "jelképes" 50 USD-ért vehetőek meg, bár meg kell jegyezni, hogy itt is csak a VintageVerb ami igazi multifunkciósnak nevezhető, ami szintén egy "speciális" zengető, mert nem célja az elérhető legélethűbb modern hangzás előállítása. Vannak persze még a konvolúciós zengetők, de nekem eddig ez a technológia nem adta azt a térérzetet amit az algoritmikus zengetés. Ez alól egy kivétel van, a kisméretű helyiségek. Ez persze nem csoda, hiszen ezekben a zengetés gyakorlatilag csak a korai visszaverődésekből áll, lecsengésről nem igazán beszélhetünk, ezt pedig mintavételezéssel lehet a legélethűbbre megcsinálni. Az ingyenes zengetők között tehát eddig nem igazán találtam olyat, ami képes szoba és terem méretet is megfelelő 3d térrel előállítani. Na ez változott meg most, legalábbis részben!
Waves Alchemy-MAGIC7
A mai plugin ajánló témája egy olyan ingyenes zengető, ami hangzását tekintve gyakorlatilag egyenértékű egy modern, csúcskategóriás hardver zengetővel, méghozzá a legendás Bricasti M7-el. Aki ismeri annak nem kell bemutatni, aki nem, vagy csak hallott róla, annak legyen elég annyi, hogy jelenleg több mint 2 millió forint az ára, és aki modern és élethű zengetésre vágyik, annak nincsen más alternatíva. (Ne számítsuk most ide a Lexicon PCM 96-ot, ami egy "régebbi" típus és van is gyári plugin változata, persze nem ingyen.)
Az M7 zengetéséből több ingyenes IR csomag is készült, párat én is kipróbáltam, de mint említettem, nem adták a számomra megfelelő 3d teret. Az IR mintákat több fizetős pluginben is megtalálhatjuk, mint pl. a LiquidSonics-Seventh Heaven (100-200 USD) és bár ezek elég jól utánozzák az eredeti hardvert, számunkra most érdektelenek, hiszen ingyenes pluginekről beszélük.
Joggal merül fel a kérdés, hogy akkor mégis hogyan működhet a MAGIC7? Erre maga a fejlesztő adta meg a választ a Gearspace fórumon a megjelenés után 4 nappal:
Tehát akkor most már minden világos! A MAGIC7-egy olyan konvolúciós zengető, ami bizonyos dolgokhoz más DSP kódot is tartalmaz, az impulzusválaszok (IR) pedig csúcstechnológiás hardveren lettek rögzítve, így minőségvesztésről gyakorlatilag nem beszélhetünk. Arról eddig nem esett szó, hogy milyen mintavételi frekvenciával készültek az IR-ek, illetve hogyan illeszti a plugin a projekt mintavételi formátumához, de a kommentelők 192 kHz-es jellel is jó minőségről beszélnek.
Mit tud a plugin?
Mindjárt az elején szeretném leszögezni, hogy engem tökéletesen meggyőzött!!! Ha nem lenne jó pár (drága) algoritmikus zengetőm, akkor biztosan ezt használnám. Tökéletes minőséget ad, tökéletes 3D térrel, amit ingyenes zengetőtől még nem hallottam, még algoritmikustól sem, nem hogy konvolúcióstól. Nem tudom hogyan csinálta a Waves Alchemy, de ez tényleg működik még nagy méretű termek esetén is!
A zengetés valódi sztereó, amit jó néhány (drága) kereskedelmi plugin sem tud, sőt a régebbi DAW-ok sem. Ez azt jelenti, hogy sztereó jel esetén ami jobb oldalon érkezik be, az jobb oldalon is kerül zengetésre, és a kialakuló visszhangok a baloldalon is megszólalnak, természetesen halkabban. Erre most sokan talán rácsodálkoznak, hogy de hát ez miért nagy szám... mint már említettem, sok mai plugin sem tudja.
Tipp:
Miért van, hogy sok drága zengető nem valódi sztereó? A válasz elég egyszerű és a múltban gyökerezik. Mesterséges zengetést általában olyan felvételekhez adunk, amiket erősen csillapított helyiségekben rögzítettünk, többek között pont azért hogy később egyszerűen tudjuk a teret változtatni. Ezek a felvételek általában egy csatornások, vagyis monók.
- Ambience (környezet érzetet adó zengetés)
Leginkább nagyon kis méretű, szinte nem létező lecsengéssel rendelkező zengetésre kell gondolni, pl. amikor valaki a fülünkbe suttog, vagy egy kis hálószoba, egy gitárerősítő felvételéhez használt kis helyiség, stb.
- Rooms (szobák)
Az elnevezés senkit ne tévesszen meg, a szoba lehet egy nagy terem is, aminek falai akusztikailag jól csillapítottak! A Szobák csoportban található programok a szobák és a kisebb természetes akusztikai terek emulálására tervezett programok. Mindenféle feladathoz használhatóak, de különösen jók film utómunkához (teret adnak a párbeszédeknek), és szólóhangszereknek zenei mixekben.
- Chambers (kamarák, zengető kamra)
A Chambers csoportban található programok a klasszikus zengető kamra (echo chamber) jellemzőit utánozandó zengető programok. Különösen alkalmasak akusztikus hangszerekre, dobokra és kamarazenére.
![]() |
Abbey Road zengető kamara (echo chamber) |
- Spaces (terek)
A Spaces csoportban található programok a kültéri hangok, a nem valós hangok és más nagyon nagy vagy kicsi akusztikus terek emulálására készültek. Különféle feladatokhoz hasznosak, és különösen alkalmasak speciális effektusok létrehozására szolgáló utómunkálatokhoz.
- Plates (lemezes zengetők)
A Plates csoportban található programok analóg fémlemez zengető hangját emulálják. Többféle feladathoz hasznosak, különösen alkalmasak többsávos felvételekhez és élő előadásokhoz is.
- NonLin
Nemlineáris lecsengésű programok, ahol a lecsengés a természetben nem megtalálhatóan történik.
Ezek tehát az eredeti Bricasti M7 zengető gyári programjai, a gyári lecsengési idővel, ami az adott zengetésre a legjellemzőbb. Ez azt jelenti, hogy ha pl. a Vienna Hall programot választjuk, akkor nagy valószínűséggel a Bécsi operaházhoz hasonló hangzást és lecsengési időt kapunk.
Tipp:
A Bricasti a felhasználói kézikönyvben ezt írja: "Az előbeállítások és hangjellemzők nevei arra szolgálnak, hogy az adott terek vagy eszközök benyomását és általános hangzását keltsék, de nem feltétlenül pontos mintavételezett vagy modellezett válaszok."
A fenti programok közül szerintem szinte bármilyen normál zenei feladathoz találunk megfelelő zengetőt. A zengetés minősége professzionális, élethű teret és 3d hangzást ad. Ez innen kezdve csak ízlés kérdése, így erről a következőkben már nem beszélünk.
A zengető algoritmus (vagyis ebben az esetben IR) kiválasztása után elvileg már nincs más dolgunk, az alap beállításokkal az eredeti M7 azonos programjának hangzását kapjuk. Ha ez mégsem lenne megfelelő a számunkra, akkor pár dologba beavatkozhatunk. Ezek egy része az eredeti hardveren is megtalálható, egy része pedig a Wave Alchemy zengetőire jellemző rendszer. Nézzük először az eredeti hardveren is megtalálható változtatható paramétereket.
Aki jól ismeri a zengetőket és a zengetést, az tudja, hogy az előkésleltetés, vagy népszerűbb nevén a pre-delay korrekt beállítása rendkívül fontos az élethű hangzás előállításához (erről részletesen olvashatunk ebben a cikkben). Ez egy olyan paraméter, amit a zengető nem tud magától beállítani, minden esetben nekünk kell ezt megtenni az adott feladathoz illesztve. Az értéket beállíthatjuk ezredmásodperc és zenei hanghossz értékekben is.
Tipp:
Zenei alkalmazás esetén érdemes az előkésleltetést és a lecsengést is a tempóhoz igazítani, mert így sokkal tisztább hangzást kapunk! A megfelelő értékek kiszámításához online segítséget kaphatunk ide kattintva. Ha szeretnénk a kalkulátort inkább vst pluginként használni, akkor töltsük le a Polarity Audio kalkulátorát.
Természetesen beállítható a keverési arány a "mix" paraméterrel, amivel a száraz beérkező jel és a zengetett jelszint arányát tudjuk beállítani. Az értéket a lakat ikonra kattintva le is zárhatjuk, így az egyes prezetek között váltogatva nem változik meg. Beállíthatjuk még a bejövő és a kimenő jelszintet is, bár a kimenő egy kicsit megtévesztő lehet, mert nem a plugin kimeneti jelszintjét állítja, hanem csak a zengetés jelszintjét! Nagyon megtévesztő!!!
A negyedik paraméter tulajdonképpen egy sztereó moduláció. Kétféle változatból választhatunk a kis háromszögre kattintva: ensemble vagy flux. A Flux térbeli szűrés és hangmagasság moduláció, a gyártó megfogalmazása szerint egy egyénileg hangolt DSP algoritmus, amivel dinamikus mozgást és modulációt adhatunk a zengetéshez, a természetes sűrűségtől a lo-fi modulációig. Az Ensemble a klasszikus Roland Dimension D ihlette kórus. Mindkettő képes a sztereó szélességet növelni, egészen addig a pontig, amíg nem tekerjük fel túlságosan az effektet, mert akkor inkább az ingadozó szalag vagy lemez sebességre hasonlító frekvenciamodulációt kapunk.
A "duck" egy nagyon hasznos funkció, amivel további kompresszor nélkül oldhatjuk meg, hogy a zengetés a beérkező hangnál lehalkuljon, majd amikor nem érkezik be hang, akkor felhangosodjon. Ez maga a ducking, vagy ahogy manapság mondják a side-chain effekt. Ezekről részletesebben olvashatunk ebben a bejegyzésben: ducking-es-sidechain-gyakorlatban. Tapasztalatom szerint a 100%-os érték szinte teljesen megszünteti a zengetést beérkező hang esetén, viszont cserébe elég zavaró hatást kelt amikor felhangosodik, mert késleltető szerűen tér vissza. Ha ilyen mértékű halkításra van szükségünk, akkor sajnos csak a jó öreg kompresszoros megoldás marad. Ha viszont megelégszünk 80% alatti értékekkel, akkor egész jól használható.
Mit nem tud a plugin?
A másik amit nem tud a plugin, az magából a felépítéséből (IR) és szerintem az ingyenességéből is adódik, hogy ugyanis a zengető "algoritmusok" paramétereit nem tudjuk beállítani (Az eredeti M7-ben 15 paraméter állítható.). Ebből a legfontosabb a lecsengési idő lenne, de mivel senki sem használ terem zengetést 0,1 másodperc lecsengéssel, és környezeti algoritmust 10 másodperc lecsengéssel, így mondhatjuk, hogy ez annyira nem is nagy hátrány. A fejlesztő az egyes programok nevébe beírta a lecsengési időt, így ezek alapján tudunk tájékozódni és választani, de mint már említettem, az algoritmus jellege alapvetően meghatározza a lecsengést is. A finomhangolásra sajnos így nincs lehetőségünk, de szerintem ez belefér abba, hogy egy 2 millió forintos berendezés hangzását kapjuk ingyen. (A gearspace fórumon találhatunk hangfájlokat, ahol összehasonlítják az eredeti M7 és a MAGIC7 zengetését. Spoiler: Ez az egyetlen szoftver ami null teszten szinte teljesen kioltja a hardver hangját...)
A prezet kezelő egészen jó! A legjobb, hogy lehet tagelni és névre is keresni. (Bevallom, a Valhalla pluginekből ez nekem nagyon hiányzik.) Ami viszont elsőre egy kicsit furcsa, hogy a gyári M7 prezetek nem szerepelnek a prezet kezelőben, így ezek között nem is tudunk sem tag, sem név alapján keresni. Jó lenne, ha a jövőben ezt valahogy megoldanák. Lehet, hogy valaki majd megcsinálja otthon és letölthetővé teszi...
Licenc megszerzése
A linken lévő oldalon kattintsunk a "DOWNLOAD" feliratra, ekkor a licenc a kosarunkba kerül, amit az oldalon a legfelső sorban találunk. Kattintsunk a kosárra, és megjelenő oldalon a "CHECKOUT"-ra. Töltsük ki a csillaggal jelölt mezőket és adjuk meg a fiókhoz a kívánt jelszavunkat. Ha minden rendben, akkor kattintsunk a "PLACE ORDER"-re. Ha minden rendben ment, akkor a fiókunkba belépve letölthető az operációs rendszerünknek megfelelő telepítő fájl.
https://www.wavealchemy.co.uk/product/magic7/
Aki még csak most ismerkedik a zengetés témakörével, annak ajánlom az oldalon található oktató sorozatot, ahol elég részletesen foglalkozunk a térbeliség megteremtésével. Ide kattintva böngészhetőek az egyes fejezetek.
Eredményes zengetést kívánok mindenkinek!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése